Інтерв'ю: керівник КП «Волиньприродресурс» Анатолій Капустюк розповів про ексклюзивні зразки видобутого бурштину
Керівник КП «Волиньприродресурс» Анатолій Капустюк розповів про ексклюзивні зразки видобутого бурштину – рідкісний камінь «Серце Волині» та унікальні зразки вагою понад 500 грамів.
КП «Волиньприродресурс» на договірній основі проводить видобуток бурштину у межах своїх ліцензійних територій. Майже 70% волинського бурштину купує Китай, 24,4 % – Польща, 2,2 % – Литва і 3,2 % – Україна. Аби за кордоном дізналися про наш камінь, на початку своєї діяльності у підприємстві проводили аукціони. Спільно з експертами гемологічного центру Міністерства фінансів України проводиться розподіл каменю на групи. Реалізація всієї продукції «Волиньприродресурсу» проходить через всі перевірки митного контролю як у межах України, так і в Польщі.
«Аукціони ми проводили в перші два роки діяльності для популяризації нашого каменю, що він такий є, що його можна придбати легально. Ми використовуємо класифікатор гемологічного центру Мінфіну та його ціни, і коли виставляли продукцію на аукціон, то дуже рідко зростала вартість порівняно з ціною класифікатора».

Під час видобутку бурштину трапляється знаходити ексклюзивні зразки цього каменю, вагою понад 500 грамів. Кожен ексклюзивний камінь окремо оцінює комісія експертів гемологічного центру. У сховищі наразі перебуває понад 70 таких ексклюзивних зразків бурштину, загальною вагою 53,332 кілограмів. Серед них і рідкісний білий камінь у формі серця – рідкість навіть у світовому масштабі. Цей камінь символічно назвали «Серце Волині».
Після того, як про підприємство дізналися великі китайські, литовські, польські компанії, з ним почали працювати по прямих контрактах. Тоді стало можливим продавати деякі позиції дорожче, ніж по класифікатору гемцентру.
«Ми продаємо деякі позиції навіть дорожче, ніж передбачено у класифікаторі. Ми дуже детально підійшли до відбору та сортування по групах якості. Це відмітили наші клієнти і саме за рахунок цього вони готові купувати дорожче, ніж передбачено класифікатором, адже чітко знають, що камінь ідеальний. Тобто, якщо це певна група якості, то в цій першій або другій групі не буде домішок третьої».

Реалізація всієї продукції «Волиньприродресурсу» проходить через всі перевірки митного контролю як у межах України, так і в Польщі.
«Весь наш камінь, всі ящики переважуються, всі пломби передивляються, щоб воно відповідало біркам, всім документам. На світовому рівні вже наш камінь впізнають і це позитивно».
Спільно з експертами гемологічного центру Міністерства фінансів України проводиться розподіл каменю на групи.
«Це регулярна робота і саме експерти гемологічного центру на кожну партію відправки бурштину за кордон виписують заключення, перевіряють відповідність фракцій, сортованість по ящикам, пломби, і з цим заключенням камінь переїжджає за територію України».
Під час видобутку бурштину трапляється знаходити ексклюзивні зразки цього каменю, вагою понад 500 грамів. Такий бурштин підприємство навмисно не реалізує, а накопичує.
«Ми реалізовуємо бурштин фракції від нуля до триста - п'ятисот грамів. Далі фракції діляться на п'ятсот грам - кілограм та кілограм плюс. Підприємство навмисно не реалізує фракцію більше п'ятисот грам. Тобто весь цей ексклюзивний камінь ми збираємо та зберігаємо».
За словами Анатолія Капустюка, кожен ексклюзивний камінь окремо оцінює комісія експертів гемологічного центру. Йому навіть можуть присвоїти власну назву, фотографують, описують і формують своєрідний паспорт.
«Такі камені не оцінюють грамами, а розглядають як окремий витвір природи. Всі ці великі зразки бурштину зберігаються у ящиках, наповнених водою, у сховищах підприємства. Коли камінь знаходився в глині, в породі, він був законсервований. Ми його дістали назовні і якщо він буде просто лежати - може потріскатися. І камінь, до прикладу, вагою у 800 грамів, розколеться і перестане вважатися ексклюзивним. Саме тому ми забезпечуємо спеціальні умови зберігання таких зразків».

У сховищі наразі перебуває понад 70 таких ексклюзивних зразків бурштину, загальною вагою 49 539 кілограмів. Серед них і рідкісний білий камінь у формі серця, що символічно назвали «Серце Волині».
«Його видобули понад півтора року тому, це рідкість навіть у світовому масштабі. Також я чув, що на Рівненщині, на Житомирщині знаходили чорний бурштин, але це все на рівні пліток. Ми жодного разу чорний не знаходили, кажуть, він взагалі вартує космічних грошей. Наживо я такого каменю ще ніколи не бачив».
У планах підприємства «Волиньприродресурс» було проведення аукціону ексклюзивного каменю в Києві, проте на заваді стала війна.
«Навесні 2022 року ми хотіли запросити представників різних країн та провести аукціон ексклюзивних зразків, але почалася війна. Від таких планів ми не відмовляємося, думаю, після перемоги обов'язково втілимо цю ідею в життя».
Також у підприємства є задум розмістити ексклюзивні зразки бурштину на відповідній виставці.
«Хочемо показати, наприклад, в яких породах він знаходиться, що таке вуглефіковані рештки в глинах, зробити зрізи, тобто щось на зразок виставкового музею. Це буде цікаво та пізнавально і для громадян України, і для делегацій з інших країн».
Джерело: Волинська Служба Новин